چگونه بفمیم چه شماره هایی (سیم کارت ) بنام ماست

چگونه بفهمیم چه شماره تلفن هایی ( سیم کارت ) بنام ماست

چگونه بفهمیم چه شماره تلفن هایی ( سیم کارت ) بنام ماست

سیم کارت بیش از دو دهه است که تلفن‌های همراه به کشور وارد شده و در طول این زمان، استقبال از آن روز به روز بیشتر شده است تا جایی که استفاده از آن در همه امور روزمره امری اجتناب ناپذیر به شمار می‌رود. راه‌های ارتباطی از طریق تلفن همراه‌ها در عصر حاضر کمک بسیاری در زمینه‌های مختلف به افراد می‌کنند. سیم کارت

اما ممکن است این راه‌های ارتباطی در برخی موارد مشکلات جبران ناپذیری به بار آورند. برخی افراد بنا به دلایلی مجبور به استفاده از چندین سیم کارت هستند. اما احتمال اینکه سیم کارت‌ها جعلی باشند و یا توسط افراد سودجو مورد سواستفاده قرار گیرند، نگرانی‌ها و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. برای اینکه افراد بدانند سیم کارت‌هایی که خریداری می‌کنند به نام خودشان است یا خیر، و یا این که در کدام یک از اپراتورهای ۴ گانه کشور به نام آن‌ها ثبت شده و اصلا چه تعداد سیم کارتی در حال حاضر به نام آن‌ها فعال است روش‌هایی وجود دارد که در مورد آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چگونه بفمیم چه شماره هایی (سیم کارت ) بنام ماست

تشخیص مالکیت سیم کارت‌ها چه اهمیتی دارد؟

ارزان بودن سیم کارت‌های اعتباری در برخی موارد باعث شده تا افراد در نگه‌داری سیم کارت‌های خود دقت کافی نداشته باشند و یا در زمان گم کردن و مفقود شدن سیم کارت، یادشان برود که سیم کارت را غیر فعال کنند و به خرید یک سیم کارت دیگر بسنده کنند. این وقایع باعث می‌شود که افراد ندانند این سیم کارت‌های به نام آنها، کجا و در دسترس چه کسی است. همین موارد بود که باعث شد برای جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی، طرح احراز هویتی که وجود نداشت توسط رگولاتوری به وجود بیاید تا مالکیت سیم کارت‌ها مشخص شود.

پیشنهاد ما:
کتاب آموزش برنامه نویسی اندروید

چگونه بفمیم چه شماره هایی (سیم کارت ) بنام ماست

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که علاقه ندارید که شماره تلفن کاری و شماره تلفن شخصی تنها یک سیم کارت باشد، یقینا دو یا چند شماره تلفن را به نام خود خریداری کرده‌اید و در تایم‌های کاری سیم کارت‌های کاری خود را روشن می‌کنید تا مشتریان شما با این سیم کارت‌ ها تماس بگیرند و شب هنگام هم خاموش خواهید کرد تا مزاحمتی صورت نگیرد. اما گاها ممکن است تعداد سیم کارت‌های بسیار زیادی به صورت خواسته یا ناخواسته به نام شما ثبت شوند و در نهایت حتی با احتمال یک درصد نیز برای شما دردسر ساز شوند و این در صورتی است که شاید اصلا کار خاصی انجام نداده باشید و سیم کارتی که به نام شما است، در گوشی فرد دیگری فعال باشد وبا استفاده از آن سو استفاده کنند.

یکی از مهمترین مسائلی که در رابطه با مالکیت شماره تلفن باید دانست این است که بر اساس قانون، در صورت هرگونه ایجاد مزاحمت و یا ارتکاب اعمال مجرمانه از طریق سیم کارت، تا زمانی که مجرم اصلی شناسایی شود، مالک اصلی مقصر هرگونه سوء استفاده احتمالی از شماره تلفن است. همچنین باید خود مالک شماره تلفن در محاکم قضایی پاسخگو باشد. این مسئله اهمیت آگاه بودن از سیم کارت‌هایی که به نام ما ثبت شده را نشان می‌دهد.

پیشنهاد ما:
گوشی مجازی اندروید

اطلاع از مالکیت سیم کارت خود با پیامک 

یکی از آسان ترین راه‌ها برای احراز هویت شماره تلفن روش استعلام از طریق سامانه پیامکی است. افراد می‌توانند از مالکیت شماره تلفن خود از این طریق مطلع شوند. به این صورت که مشترکان می‌توانند با ارسال شماره کد ملی خود به سرشماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ یا به سرشماره ۳۰۰۰۱۵۰ به اطلاعات اپراتوری شماره تلفن خود دست یابند.

همچنین دریافت استعلام مالکیت شماره تلفن توسط مشترکان با پیامک هر ۱۰روز یکبار امکان پذیر است. اگر مغایرتی در اطلاعات به دست آمده به وجود بیاید مشترکان می‌توانند با کارت ملی خود به دفاتر اپراتورهای تلفن همراه مراجعه کرده و اطلاعاتی در خصوص شماره تلفن خود به دست آورند. در صورتی که تعداد سیم کارت‌های اعلام شده  بیشتر از آن باشد که فرد خریداری کرده است، امکان دارد بدون رعایت مقررات تغییر نام به افراد دیگر واگذار کرده باشد یا حتی بدون اطلاع خود فرد چندین سیم کارت به نام وی در بانک اطلاعاتی اپراتورها ثبت گردیده باشد. اگر تعداد سیم کارت کمتر از انتظار وی باشد، امکان دارد مالکیت سیم کارت‌های خریداری شده به نام وی ثبت نگردیده باشد.چگونه بفمیم چه شماره هایی (سیم کارت ) بنام ماست

 

از طریق کدام سامانه می‌توانیم از مالکیت سیم کارت مطلع شویم؟

این سامانه برای استعلام تعداد شماره تلفن مشترکین تلفن همراه روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فعال است. مشترکین می‌توانند با مراجعه کردن به سایت ‌‌mobilecount از تعدادشماره تلفن‌هایی که با شماره ملی آن‌ها ثبت شده است اطلاع یابند.

پیشنهاد ما:
نرم افزار اس ام اس بمبر

تمامی مشترکین چهار اپراتور اصلی کشور می‌توانند در این سامانه به این اطلاعات خود دسترسی داشته باشند. همچنین دریافت استعلام مالکیت شماره تلفن از این سامانه مانند روش سامانه پیامکی، هر ۱۰ روز یکبار امکان دارد که می‌توان گفت یکی از نقاط ضعف سامانه به شمار می‌رود. برای این کار پس از ورود به سایت باید با قوانین سایت موافقت کرده و به صفحه بعد بروید و در این صفحه به درج اطلاعات خود اقدام نمایید، اطلاعاتی که نوشتن برخی از آنها اجباری است (مانند کد ملی و حداقل یک شماره همراه که مطمئن هستید به نام خودتان است.) پس از درج اطلاعات خواسته شده پیامی از سوی سایت داده می‌شود مبنی بر اینکه در صورت صحت اطلاعات، پیامکی از سمت رگولاتوری برای مشترک ارسال خواهد شد و در آن تعداد سیم کارت‌هایی که به نام مشترک است ذکر خواهد شد.

چگونه بفمیم چه شماره هایی (سیم کارت ) بنام ماست

چگونه می‌توانیم شماره‌‌های ثبت شده در مالکیت سیم کارت را مشاهده کنیم؟

روش‌های استعلام که در رابطه با مالکیت شماره تلفن، تنها نشان دهنده‌ی تعداد سیم کارت‌هایی است که به نام افراد ثبت شده است و شماره‌های خطوط را نمایش نمی‌دهند. برای اطلاع یافتن از شماره‌های خطوط ثبت شده، اگر مشترک اپراتور ایرانسلی باشید می‌توانید با نصب رایگان اپلیکیشن ایرانسل من علاوه بر تعداد خطوط ثبت شده از شماره‌های ثبت شده نیز مطلع شوید.نحوه استفاده از این اپلیکیشن نیز به این صورت می‌باشد که بعد از نصب آن بر روی سیستم خود، صفحه‌ی باز شده سمت راست را بکشید و گزینه پرونده را انتخاب کنید.

پیشنهاد ما:
برگرداندن پیام های پاک شده در واتساپ

سپس با انتخاب کردن اطلاعات حساب و با انتخاب کردن شماره تلفن های ثبت شده، تمامی شماره‌های ثبت شده به نام خود را مشاهده کنید. در صورتی که مشترک اپراتور همراه اول می‌باشید با نصب اپلیکیشن همراه اول من، با روش‌های گفته شده و همچنین مشترکین ایرانسل در اپلیکیشن ایرانسل من از تعداد شماره‌های ثبت شده به نام خودتان مطلع می‌شوید.

آیا می‌توان مالکیت سیم کارت‌هایی که بدون کد ملی است را لغو کنیم؟

طبق دستورات نیروی انتظامی و قضایی اپراتورهای تلفن همراه وظیفه حفظ اطلاعات و اطلاع یافتن از مشخصات صاحبان خطوط را دارند. همچنین شماره تلفن هایی که بدون مالک حقیقی هستند را بیرون از شبکه اپراتوری قرار دهند. بنابراین اپراتورها چند سال پیش تصمیم گرفتند تا خطوطی را که کد ملی صاحبشان در پرونده موجود نباشد را سلب مالکیت کنند. بنابراین مالکیت شماره تلفن اشخاص بدون وجود شماره کد ملی امکان ندارد. به این صورت که افراد برای جلوگیری از سلب مالکیت سیم کارت خود، سیم کارتهای همراه اول شماره کد ملی خود را می‌توانند به ۸۹۸۰ و صاحبان سیم‌های ایرانسل کد ملی خود را به ۲۷۲ پیامک کنند. این طرح لغو مالکیت سیم کارت در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ راه اندازی شد و مالکیت سیم کارت‌های بدون کد ملی به طور کامل سلب شد.

پیشنهاد ما:
قوانین اینستاگرام در سال ۲۰۲۲

چگونه بفمیم چه شماره هایی (سیم کارت ) بنام ماست

سیم کارت‌های بی هویت چه مشکلاتی دارند؟

افراد با خریداری سیم کارت‌های بی هویت مزاحمت‌های تلفنی برای اشخاص و از همه مهمتر به سازمان‌هایی مانند آتش نشانی یا اورژانس‌ها و غیره ایجاد می‌کنند که سبب بروز مشکلات فراوانی می‌شوند. غالبا خریدار چنین سیم کارت‌هایی افراد خلافکار مانند مواد فروش‌ها یا قاچاقچیان می‌باشند که شماره تلفن به نام خودشان ثبت نشده است. بیشتر کلاهبرداری‌های بانکی و یا غیره توسط چنین افرادی که مالکیت سیم کارت‌های بی هویت را دارند ایجاد می‌شود. در نهایت این که مالکیت سیم کارت‌های بی هویت، عوارض جبران ناپذیری دارد و در صورت اطلاع یافتن نیروهای امنیتی برخوردهای جدی با این افراد می‌شود.

چرا مالکیت بیش از ۹ شماره تلفن ممنوع است؟

مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات اشاره کرده است که هر کاربر اپراتور می‌تواند مالکیت ۹ شماره تلفن را داشته باشد. زیرا در صورت بروز هرگونه مشکل و سوءاستفاده به عهده خود مالک شماره تلفن می‌باشد. متاسفانه در جامعه امروزی افراد سودجو و خلافکار با راه‌های زیادی برای مردم و دولت مشکلاتی ایجاد می‌کنند. اما اپراتورها و رگولاتوری‌های تلفن همراه برای جلوگیری از این مشکلات راه کارهایی را تنظیم کردند. پیشنهاد می‌کنیم که حتما با روش‌هایی که ارائه دادیم. مالکیت شماره تلفن خود را استعلام کنید تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرید.

پیشنهاد ما:
ساخت ایمیل فیک

نکته مهم: در صورتی که متوجه شدید سیم کارتی بدون اطلاع شما و به نام شما ثبت شده است، سریعا همراه با مدارک هویتی خود به دفاتر فروش اپراتور مربوطه  اقدام به قطع آن شماره تلفن نمایید.

 

سه روش استعلام سیم کارت ایرانسل، همراه اول و رایتل

۱- استعلام  تعداد شماره از طریق سامانه استعلام خطوط:

جهت استعلام شماره و اطلاع از تعداد خطوط ثبت شده به نام شما به نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir مراجعه و از تعداد سیم کارت‌هایی که با کد ملی شما ثبت شده آگاه شوید و نسبت به غیر فعال کردن خطوطی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، اقدام نمایید.

۲- استعلام شماره از طریق شماره‌های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱:

با ارسال کد ملی به یکی از شماره‌های ۳۰۰۰۱۵۰ یا ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت، نسبت به استعلام تعداد شماره ثبت شده به نام خود اقدام نمایید.

۳- استعلام شماره ایرانسل، همراه اول و رایتل با اپلیکیشن و کد دستوری:

مشترکین ایرانسل می‌ توانند با ورود به اپلیکیشن ایرانسل من، نام مالک اصلی شماره فعال روی گوشی خود را مشاهده نمایند و یا از کد دستوری #۸۰* استفاده کنند.

مشترکین همراه اول می‌توانند با ورود به اپلیکیشن همراه من‌، نام مالک اصلی شماره فعال روی گوشی خود را مشاهده نمایند. مشترکین رایتل هم جهت استعلام مالکیت سیم کارت می‌توانند کد دستوری #۲۱۱* را شماره گیری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.